חסמים נפוצים בתכנון פיננסי

קובי דהאן

קובי דהאן

כולנו רוצים להתנהל בצורה טובה יותר. מרבית האנשים מבינים שניהול פיננסי עשוי לשפר את עתידם באופן משמעותי ועדיין לא מקדישים את הזמן לטובת תכנון וניהול פיננסי. במאמר זה ננסה להבין מהם הגורמים לכך ולא פחות חשוב כיצד ואיך ניתן להתגבר על חסמים אלו ולייצר איכות חיים פיננסית.

הגורמים המרכזיים לחוסר ניהול פיננסי

  1. זמן – מרבית האנשים נמצאים במרוץ של החיים. כמות המטלות והמשימות שלנו הן עצומות ומתוך תיעדוף אנחנו מנסים לטפל בנושאים בהם אנחנו חייבים, או במילים אחרות במשימות שאם לא יבוצעו אנחנו “נחטוף” עליהן, אם זה בעבודה, אם זה בבית, ולכן נושאים שעליהם אף אחד לא יכעס עלינו אנחנו נזניח לפעם אחרת, והפעם האחרת לא מגיעה. זו הסיבה שאם אנחנו צריכים להציג פרויקט בעבודה, אין לנו ברירה וערב לפני אנחנו נעבוד עד אמצע הלילה כדי לעמוד במטלה, אבל אף אחד לא יכעס עלינו אם לא נקיים פגישת תכנון פיננסי או נטפל בעלויות של ספקים שאנחנו משלמים להם, או נטפל חלילה בנושא הפנסיוני איתו אנחנו אמורים להיפגש בעוד שנים רבות.


  2. ידע – המשפט הכי שכיח שאני שומע: חבל שאף אחד לא לימד אותי את התחום הפיננסי, כנראה שהייתי נמנע מלא מעט טעויות. מרבית האנשים לא למדו את זה בבית או בבית הספר וגם לא באוניברסיטה, ולכן חוסר הידע מונע מאיתנו לטפל בתחומים הפיננסים.


  3. פסיכולוגי – מרבית האנשים חשים שהתחום הפיננסי מורכב, וזה חושף אותנו כמי שפחות מבינים. פגישה עם בעל מקצוע בתחום עשויה להוציא אותנו עם “כאב ראש” לא קטן ולכן אנחנו נמנעים ממנה. זו הסיבה שמרבית האנשים אפילו לא יפתחו את המכתבים שמגיעים מחברות הביטוח, קרנות הפנסיה או הבנקים, התחושה שגם כך לא נבין.

איך אפשר להתגבר ולשפר את העתיד הפיננסי של המשפחה?

אז לאחר שהצגתי את הסיבות העיקריות לחוסר ניהול פיננסי אנסה להציג את הכלים כדי להתגבר עליהם, הרי כולנו מבינים שהתחום הפיננסי עוטף אותנו מכל עבר, אם בקריירה ומקום עבודה יש השפעה גדולה כמה אנחנו משתכרים, היכן נגור, לאיזה בית ספר נשלח את הילדים ואפילו טיפול רפואי מושפע מהיכולות הפיננסיות שלנו.

כדי לייצר את נקודות המפנה האישית שלנו, אנחנו חייבים להוריד חסמים, העולם הפיננסי לא באמת מורכב ולא באמת מחייב אותנו להקדיש לו זמן רב, יש שני עקרונות משמעותיים שאם אותם ניישם נוכל להשתפר באופן משמעותי.

הדרך להצלחה עוברת מתכנון לניהול

  1. תכנון – בפעם הראשונה רגע לפני שאנחנו יוצאים לדרך אנחנו צריכים לתכנן. 97% מהאנשים לא מתכננים בצורה מדוייקת את היעדים והמטרות שלהם. מהי המשמעות של תכנון – לציין בדיוק מהי המטרה ומהי הדרך להגעה ליעד. כשאני רוצה לעזור לילדים בעתיד, זה נחמד אבל כדי שאני אוכל להגיע ליעד עלי לציין, כמה כסף, באיזה גיל, לאיזו מטרה, ומה אני עושה בפועל היום כדי להגיע למטרה זו.

  2. ניהול – החלק השני, כדי שנוכל להגשים יעדים אלו, עלינו לנהל אותם באופן שוטף, וכאן מגיע השלב שעליי להרגיע אתכם, ניהול מתמשך מחייב רבע שעה בשבוע – להיות על ניהול ההוצאות שלנו, לראות שאנחנו שומרים על מסגרת התקציב ( ניהול התקציב הוא הבסיס לצמיחה), פעם בחצי שנה שיחה עם מי שמלווה אותנו כדי לראות שאנחנו במסלול הנכון, פעם בשנה פגישה בת שעה כדי לבחון אם יש צורך לבצע התאמות בתוכנית.

זהו, לא נשמע מורכב, לא חייבים להיות כל היום על זה. צריכים לייצר עקרונות שיעזרו לנו להיות בשליטה ולוודא שאנחנו בדרך הנכונה להגשמת היעדים שלנו. תהליך שכזה מאפשר לכם לייצר את הוויז הפיננסי שלכם, בדיוק כמו כל עסק או עובד בחברה שיש לו תוכנית עבודה, כך גם ביחס למשפחה שלנו. תוכנית עבודה תאפשר להגיע לתוצאות טובות יותר, והכי חשוב לייצר לכם איכות חיים פיננסית.

בימים אלו כחלק מהשקת מרכזים פיננסיים ברחבי הארץ אנו מציעים ללקוחותנו תהליך של פגישה אסטרטגית לתכנון פיננסי, פגישה עם מתכנן/ת פיננסים מקצועיים שיצרו איתכם את המסלול שמותאם בדיוק עבורכם.

לפרטים נוספים ותאום פגישה לחצו על  הקישור >>

האם המאמר הזה מועיל? עכשיו אפשר לשתף! ‏

מאמרים אחרונים בבלוג

ההודעה שלך ברגעים אלה ממש מגיעה אלינו!

מתרגשים להתחיל יחד את הדרך למימוש היעדים והמטרות שלך.
בקרוב ניצור איתך קשר כדי להתחיל בתהליך.

דויד ראובינוף

הנדלניסט

קובי דהאן

בעל העניין החשוב

עמיחי סדן

בחור חשוב ורציני

נתי שיוביץ

כ-15 שנות ניסיון בלהיות קינג