כיצד השינויים בתנאי הסיעוד משפיעים על תכנון פיננסי אישי

קובי דהאן

קובי דהאן

בעולם המשתנה שלנו, אחד הנושאים הפיננסיים החשובים ביותר שאנו צריכים להתמודד אתו הוא תכנון לעתיד וניהול סיכונים, במיוחד כאשר מדובר בבריאות ובסיעוד.
לאחרונה, חלו שינויים משמעותיים בביטוח הסיעודי, מה שמעלה דרמטית את הצורך בתכנון פיננסי מקיף יותר מתמיד. במאמר הזה, נפרט את ההשלכות של השינויים הללו, נדגיש את החשיבות במתן מענה למצב סיעודי כחלק בלתי נפרד מתכנון פיננסי אישי חכם ונציע דרך פעולה פרקטית.

הבנת השינוי בתנאי הסיעוד

לפני שנעמיק בהשלכות ובפתרונות, חשוב להבין את המגמות והשינויים בתחום הסיעודי לאורך השנים.

החל משנת 2019 הופסק שיווק הביטוח הסיעודי הפרטי בישראל. עד לשנה זו, ניתן היה לרכוש ביטוח סיעודי פרטי באמצעות חברות הביטוח, אך לאור הצפי לעלייה בכמות התביעות, חברות הביטוח הפסיקו את שיווק המוצר. כמובן מי שרכש ביטוח סיעודי פרטי ממשיך להיות מבוטח בביטוח זה.

לאחר הפסקת שיווק הפוליסות הפרטיות המשיכו קופות החולים לבטח בבביטוח המשלים הסיעודי את אזרחי המדינה (למי שרכש משלים סיעודי). בשנה האחרונה עלה הנושא שוב לכותרות כאשר קופות החולים הודיעו שהן לקראת פשיטת רגל והכסף של הביטוח משלים הסיעודי עומד להיגמר והן לא יהיו מסוגלות לשלם יותר תביעות סיעוד.

במטרה להתמודד עם בעיה זו, הקטינו קופות החולים את סך הפיצוי המגיע למי שהגיע למצב סיעודי, במקביל לעליית מחירי הביטוח.

כתוצאה ממצב זה קופות החולים ייקרו בממוצע את עלות הביטוח ב – 10% והקטינו את הזכויות בפוליסה ב- 10% לדוגמא : אם במקרה סיעודי הפיצוי עמד על 5,500 ₪ לחודש – סכום הפיצוי קטן ל – 5,000 ₪ .

כמו כן, בעבר היה ניתן לרכוש הרחבה לביטוח הסיעודי, כך שהפיצוי יוארך ובמקום 5 שנים יימשך ל- 15 שנה. חלק זה הוקפא ולא ניתן לרכוש אותו.

מה זה אומר לך?

השינויים האלה אומרים שהסיכון הפיננסי האישי, במקרה של צורך בסיעוד, גדל באופן משמעותי. ללא ביטוח סיעודי מתאים, אנשים ומשפחות עלולים למצוא עצמם נתונים במצב שבו העלויות הסיעודיות הופכות לנטל כלכלי בלתי אפשרי.

החשיבות של ביטוח סיעודי בתכנון הפיננסי

ביטוח סיעודי מספק כיסוי להוצאות הקשורות בטיפול סיעודי ארוך טווח, אשר לא מכוסות על ידי ביטוח בריאות רגיל או תוכניות ביטוח אחרות.

כמה עולה להחזיק אדם במצב סיעודי:

עלות אחזקת האדם הסיעודי היא יקרה ביותר, ותנוע בין כ – 10,000 ₪ לחודש לאחזקת אדם סיעודי בבית ועד 25,000 ₪ לאחזקת אדם במוסד סיעודי.

כפי שניתן להבין, עלויות אחזקת אדם סיעודי הן יקרות ביותר, וככל שהרפואה מתפתחת כך היא מאפשרת להחזיק את האדם במצב סיעודי לתקופה ארוכה.

כך שבפועל, איכות החיים לא משתפרת אבל אורך החיים גדל משמעותית. כך, משפחות חשופות להוצאות הולכות וגדולות בתחום הסיעודי. השילוב של מצב זה בנוסף לכך שהפתרונות הביטוחיים הולכים ומצטמצמים, מחייב היערכות פיננסית אישית.

תכנון מענה מראש למצב סיעודי יכול להיות ההבדל בין היכולת להתמודד עם ההוצאות האלה לבין נטל כלכלי שיכול לפגוע באיכות החיים שלכם ושל בני משפחתכם.

תכנון פיננסי מקיף

הכללת ביטוח סיעודי בתוכנית הפיננסית שלכם היא רק חלק מהתמונה. תכנון פיננסי אפקטיבי דורש גם התייחסות לחסכון לטווח ארוך, תכנון מס, וביטוחים נוספים שיכולים להגן עליכם ועל משפחתכם כחלק מניהול סיכונים בראייה כוללת הלוקחת בחשבון את תזרימי ההון והמזומנים הקיימים והעתידיים שלכם.

פנייה למתכנן פיננסי מקצועי יכולה לסייע בבניית תוכנית כוללת המתאימה בדיוק לצרכים שלכם.

מהלכים לפעולה: איך להתחיל?

  1. בניית תוכנית פיננסית הכוללת ניהול תרחישים – מה קורה במקרה ש… מה עומד לרשותי, האם יש לי ביטוחים מספקים, האם אני ערוך פיננסית למצב שכזה.
  2. במידה ואני לא ערוך אלו צעדים יש לנקוט היום כדי להגיע ערוך פיננסית למצב סיעודי, בהיבט של חיסכון נוסף או הרחבת הכיסויים הקיימים.

חשוב- רבים נוטים לחשוב כי העניין הסיעודי שייך לאנשים מבוגרים. נכון, מרבית הסיעודיים הם אנשים מבוגרים, אך ישנם בישראל כ- 40,000 אנשים במצב סיעודי שהם מתחת לגיל 50.

בנוסף, ככל שניערך פיננסית בגיל צעיר ככל שניתן, כך נוכל להגיע מוכנים פיננסית.

סיכום

השינויים בתנאי הסיעוד מביאים איתם אתגרים חדשים, אך גם הזדמנות לתכנון והכנה נכונה. ביטוח סיעודי הוא כלי חיוני בתכנון הפיננסי האישי של כל אחד מאיתנו, המאפשר לנו להתמודד עם אתגרים אלו בצורה הטובה ביותר. עם ההכנה הנכונה, ניתן להבטיח שהצרכים הסיעודיים שלנו או של בני משפחתנו יכוסו, מבלי להפר את היציבות הפיננסית שאנו מייחלים לה.

אנו מזמינים אתכם לבצע בדיקה ותכנון פיננסי שייתן מענה גם לנושא זה.

האם המאמר הזה מועיל? עכשיו אפשר לשתף! ‏

מאמרים אחרונים בבלוג

תכנון פיננסי
קובי דהאן

חסמים נפוצים בתכנון פיננסי

כולנו רוצים להתנהל בצורה טובה יותר. מרבית האנשים מבינים שניהול פיננסי עשוי לשפר את עתידם באופן משמעותי ועדיין לא מקדישים את הזמן לטובת תכנון וניהול

להמשך קריאה »
ההודעה שלך ברגעים אלה ממש מגיעה אלינו!

מתרגשים להתחיל יחד את הדרך למימוש היעדים והמטרות שלך.
בקרוב ניצור איתך קשר כדי להתחיל בתהליך.

דויד ראובינוף

הנדלניסט

קובי דהאן

בעל העניין החשוב

עמיחי סדן

בחור חשוב ורציני

נתי שיוביץ

כ-15 שנות ניסיון בלהיות קינג